İddia: Ümraniye’deki barınakta hayvanlar uyutuluyor

İstanbul’da Ümraniye Belediyesi’ne ilişkin Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi ile ilgili bir hayvan muhafaza gönüllüsü, barınaktaki hayvanların uyutulduğunu argüman etti.

‘HAYVANLAR BİRBİRİNİ PARÇALAMAYA BAŞLADI’

Evrensel’de yer alan habere nazaran, ismini vermek istemeyen bir istekli, barınağa getirilen hayvanlarla ilgilenilmediğini, hayvanların elverişsiz şartlara maruz bırakıldığını ve acı çekerek öldüklerini öne sürdü. Ümraniye Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ndeki misyonlu, savları reddetti.

Ümraniye’de yaşayan ve ismini vermek istemeyen hayvan gönüllüsü, hayvanına çip takmayan, kayıt ettirmeyenlere para cezası verileceğinin söylenmesinin akabinde hayvanların sokaklara terk edildiğini belirterek şunları söyledi: “Ben nizamlı olarak barınağa gelip gidiyorum. Bu süreçten sonra barınağa hayvan terk edilmeye başlandı ve terk edilen ‘yasaklı ırk’ların çıkışı, sahiplendirilmesi katiyetle yasak. Bizim barınağın kapasitesi de çok fazla değil. Bu terk etmelerden sonra barınak kapasitesini aştı. 5-10 tane pitbull üzere ‘yasaklı ırk’ diye tabir edilen hayvanı bir ortada tutmak zorunda kaldılar. Barınak ortamı aslında hayvanları gerilime sokuyor yani en uysal hayvan bile o ortamda saldırgan olabiliyor. Hayvanlar birbirini parçalamaya başladı.”

‘HAYVANLAR DIŞKILARININ İÇİNDE YATIYOR’

Hayvanların uyutulduğunu sav eden istekli, “Hayvanlar birbirini öldürüyor. Yeri genişletelim, bir biçimde tahlil bulalım dedik fakat duyduğumuza nazaran baskı yapılınca yetkililerin ‘saldırgan’ olanları uyuttuğunu öğrendik. Kışın soğuktan ölüyorlar zira ısıtma sistemi yok. Hengamede birbirlerini parçaladıkları için ölen hayvanlar da var. Bu nitekim vahşet, tahlil üretilmesi lazım” dedi.

Düzenli olarak barınağa gittiğini belirten bir başka istekli ise hayvanların makus bir ortamda kaldığını şu sözlerle ifade etti: “Burası kedi ve köpeklerin süreksiz bakımevi; hayvanların kısırlaştırıldığı, tedavilerinin yapıldığı bir yer. Bütün bunlardan sonra hayvanın alındığı yere bırakılması lazım fakat yasa gereği ‘yasaklı ırk’lar da var. Ben belli aralıklarla gidiyorum. Ziyaret saatinde gittiğimiz halde padokların içinde ziyadesiyle dışkı var, hayvanlar dışkılarının içinde yatıyor ve dışkıları da kanlı. Hayvanların yatacakları sıcak bir alan yok, ıslak fayansların üzerinde yatıyorlar, kuru yer yok” diye konuştu.

Gittiklerinde bir köpeğin öldüğünü gördüklerini, yetkililere sorduklarında da “Pitbullar saldırgan, birbirlerini öldürüyor” cevabını aldıklarını söyleyen istekli, “Hayvan barınakları vefat kamplarına dönüşmüş durumda” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir