İhracatta artış yeniden başladı

Mayısta ithalat ise yüzde 16 artışla 34 milyar 312 milyon oldu. Mayısta geçen yılın birebir ayına nazaran ihracatın ithalatı karşılama oranı 0.9 puan azalarak yüzde 63,1 olarak gerçekleşti. Güç bilgileri hariç tutulduğunda, ihracatın ithalatı karşılama oranı 7.1 puan azalışla yüzde 70.1 oldu. Güç ve dataları hariç tutulduğunda ise ihracatın ithalatı karşılama oranı 4.6 puan azalarak yüzde 77.4 oldu.

ALMANYA LİDER

Mayısta Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülkeler 1 milyar 810 milyon dolarla Almanya, 1 milyar 307 milyon dolarla ABD ve 1 milyar 51 milyon dolarla İngiltere olarak sıralandı. İhracatta en çok hisseye sahip birinci 10 ülkenin toplam ihracat içindeki hissesi ise yüzde 47.5 oldu. Mayısta en fazla ithalat 4 milyar 575 milyon dolarla Rusya Federasyonu’ndan yapılırken, bunu 4 milyar 347 milyon dolarla Çin ve 2 milyar 672 milyon dolarla Almanya izledi. İthalatta en çok hisseye sahip birinci 10 ülkenin toplam ithalat içindeki hissesi ise yüzde 60 olarak gerçekleşti. Ocak-Mayıs devrinde ise ihracat geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 0.2 artışla 102 milyar 521 milyon dolar; ithalat yüzde 8.9 artışla 158 milyar 625 milyon dolara yükseldi. Dış ticaret açığı 5 aylık periyotta 56 milyar 104 milyon dolar olarak gerçekleşti.

OLUMSUZLUKLARA VURGU

Bakanlık değerlendirmesinde global iktisatta büyümenin düşük seyretmesi ve enflasyonun beklenenden kalıcı olması nedeniyle toparlanmanın kırılgan hale geldiğine dikkat çekilirken, şu tespitler yapıldı: “Finans bölümündeki çalkantılar beklentileri kötüleştirmiştir. ABD ve Avrupa’daki bankacılık problemleri riskleri artırmıştır. Son datalara nazaran Alman iktisadı, üst üste iki çeyrek daralarak teknik olarak resesyona girmiştir. Global ekonomik aktivitedeki ivme kaybına ve yaşanan zelzele felaketlerine karşın, Türkiye iktisadı sarsıntının olumsuz tesirlerine karşın 2023 yılı birinci çeyreğinde yüzde 4 büyümüştür. 2023 yılı Ocak-Mayıs devrinde ise ihracatımız 102.5 milyar dolara ulaşmıştır.”

ALTIN VE OTOMOTİVDE REKOR ARTIŞ

Mayıs ayında ithalattın ise yüzde 16 oranında artarak 34.3 milyar dolar olduğu belirtilen açıklamada, “Mayıs ayında toplam güç ithalatı yüzde 23.6 oranında azalarak 5.3 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmiştir. Güç ithalatındaki düşüşte, 2022 yılında güç fiyatlarının gerilemesi değerli ölçüde tesirli olmuştur. Son devirde, ithalatta izlenen artışta kıymetli bir tesiri olan altın ithalatı ise bir evvelki yıla nazaran yüzde 114.1 oranında artışla 3 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Ayrıyeten, motorlu kara taşıtları ithalatı yüzde 113.6 artışla 2.9 milyar dolar; makine ithalatı ise yüzde 51.1 artışla 6.4 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir” denildi.

KİLOSU 1.5 DOLARA ÇIKTI

TİM Lideri Mustafa Gültepe, mayıs ayı datalarına ait yaptığı yazılı açıklamada mayısta tüm vakitlerin en yüksek ihracatının gerçekleştiğini belirterek, otomotivin 3 milyar dolarla en çok ihracat yapan bölüm olduğunu belirtti. Kimyevi hususların 2.5 milyar dolarla ikinci, hazırgiyim ve konfeksiyonun 1.7 milyar dolarla üçüncü sırada olduğunu tabir eden Gültepe, kilogram başına ihracat teğin bedelinin geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 15.5 artışla 1.53 dolara yükseldiğini duyurdu.

Gültepe, değerlendirmelerini özetle şöyle sürdürdü:

“Parite nisanın akabinde mayısta da ihracatımıza olumlu yansıdı. Mayıs ayında parite tesiri 327 milyon dolarlık artı paha sağladı. Lakin yıl başından bu yana parite tesiri nedeniyle 645 milyon dolarlık bir kaybımız var. Türkiye iktisadının birinci çeyrekte yüzde 4 büyüdü lakin net ihracatın büyümeye katkısının 7 çeyrek sonra negatife dönmesinden hüzünlüyüz. Bu gelişmede hem artan ithalat hem zelzeleler hem de Avrupa’daki ekonomik sakinlik tesirli oldu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir