İstanbul’daki riskli sitede yıkım başladı

Fatih Mahallesi’nde, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında riskli olduğu gerekçesiyle yıkılıp yine yapılmak istenen Çınar Sitesi’nde hak sahipleri ortasında yaşanan uyuşmazlık nedeniyle başlayan mahkeme sürecinde yeni karar çıktı.

İtiraz üzerine tahliye ve yıkım kararı durdurulan site ile ilgili kararı yine pahalandıran İstanbul 13. Yönetim Mahkemesi, telafisi güç ve imkansız ziyanların doğabileceği gerekçesiyle yürütmenin durdurulması kararının kaldırılmasına hükmetti.

Karar üzerine Küçükçekmece Belediyesi grupları tahliye edilen bir bloğun yıkımı için siteye geldi.

Yıkımı sırasında tedbir hedefli yan bloktaki bina sakinleri de tahliye edildi lakin binanın üçüncü katında oturan anne ve kızı binayı terk etmek istemedi.

Uzun müddet anne ve kızı ikna etmeye çalışan grupların başarılı olamaması üzerine olay yerine komşuları çağrıldı.

Yaklaşık 5’inci saatin sonunda anne ikna edilerek aşağı indirilirken, ruhsal sorunları olduğu tez edilen 50 yaşlarındaki kızı meskenini terk etmedi. Bu nedenle saat 10.00’de başlaması planlanan yıkım çalışması saat 16.00’da başlayabildi.

Site sakinlerinden Şemsi Açık, gazetecilere yaptığı açıklamada, sitenin yapıldığı günden beri burada yaşadığını belirterek, “Binalar çok eskiydi ayakta güç duruyordu. Birtakım itirazlar oldu yıkım kararı durduruldu. Mayıs 2022 de yıkım kararı alındı mahkeme ret kararı verdi. Zati tedirginlik sarsıntıdan sonra daha da arttı. Herkes pozisyonunda dairesini alacak.” diye konuştu.

Bir öteki site sakini Mine Baloğlu da 10 yıldır binada oturduklarını ve binalarının çok eski olduğunu anlattı.

Başoğlu, “Depremlerden sonra daha da huzursuz olduklarını lisana getirerek, “Çok eski bir bina. Uygulamadan mutluyum. Yapılacak biz de yerleşeceğiz.” dedi.

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 13 blokluk site yıkıldıktan sonra yerine sarsıntıya güçlü konutlar inşa edilmesi sağlanacak. Site inşaatının 36 ayda tamamlanması öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir