Kayseri Şeker’den çiftçiye milyon liralık avans

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Şeker, dün prestijiyle kontratlı üretim yapan çiftçilere ikinci söküm avansını dağıtmaya başladığını duyurdu. Toplamda 307 milyon 605 bin 328 TL fiyatındaki bu avans ödemesi, Kayseri Şeker’in çiftçilere olan itimadını ve tarımın desteklenmesine verdiği değeri gösteriyor.

Avans ödemeleri, kontratlı üretim modeli çerçevesinde Kayseri Şeker ile işbirliği içinde bulunan 21 Bölge Müdürlüğüne kayıtlı 6 bin 800 çiftçiye yönelik olarak yapılmakta. Bu ödemeler, üreticilerin nakit akışını rahatlatmak, üretim maliyetlerini karşılamak ve yeni üretim dönemini itimatla karşılamaları için sağlanıyor. Üretimin her basamağında çiftçisine takviye olan Kayseri Şeker, bu atılımıyla de tarım bölümünün can damarlarından biri olan nakit muhtaçlığına karşılık veriyor.

Kayseri Şeker dönem başından bu yana 1 milyar 470 milyon 349 bin 599 TL nakdi, 1 milyar 606 milyon 510 bin 576 TL tıpkı olmak üzere; toplam 3 milyar 076 milyon 860 bin 175 TL çiftçisine ödeme yaptı.

Kayseri Şeker’in bu avans ödemesi, şeker pancarı ekiminin yapıldığı ilkbahar devrinden bu yana çiftçisine verdiği tohum, gübre, ilaç, motorin üzere birebir ve ekim, çapa, bayram, sulama, söküm üzere nakdi avanslarla çiftçiler için büyük bir mali katkı sağlıyor. Bilhassa çiftçilerin gübre, tohum, ilaç üzere zirai girdiler ve işletme masrafları için nakit muhtaçlıkları düşünüldüğünde, yapılan bu avans ödemelerinin değeri daha da artmaktadır.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi İdare Şurası Lideri Hüseyin Akay avans ödemesine ait şu değerlendirmelerde bulundu; “Kayseri Şeker, çiftçilerin finansal yükümlülüklerini hafifletmeyi ve üretim süreçlerinde sürdürülebilirliği sağlamayı her daim hedefliyor. Çiftçilere sağlanan finansal takviyelerle bir arada, bölgesel tarım iktisadının güçlenmesi ve gelişme kaydetmesi de gayelerimiz ortasındadır. Kayseri Şeker’in çiftçiye sağladığı bu takviye, tıpkı vakitte kaliteli ve yüksek verimli şeker pancarı üretiminin teşvik edilmesine katkıda bulunuyor. Pancar çiftçisinin ekonomik güvenliğini artıran bu çeşit finansal uygulamalar, üretimde verimliliği ve kaliteyi yükselterek, bölgesel ve ulusal iktisada de kıymetli katkılar sağlıyor. Bu bağlamda, Kayseri Şeker çiftçiye olan sorumluluğunu en âlâ halde yerine getiriyor ve dalda itimat veren başkan pozisyonda olmayı sürdürüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir