Kürekle cinayete müebbet istemi

Çanakkale 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın ikinci duruşmasına, tutuklu sanık Hakkı E. bulunduğu cezaevinden Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Maktul Türkan D’nin ailesi ve taraf avukatları da salonda hazır bulundu.

Savunma yapan sanık Hakkı E. ruhsatlı av tüfeğinin ve tabancasının bulunduğunu, Türkan D’yi öldürme niyetinin olmadığını, olsaydı tabanca ya da tüfeği yanına alabileceğini beyan etti.

Çiftlikte kamera olduğunu bildiğini lisana getiren Hakkı E, şunları söyledi:

“Öldürmeyi düşünmüyordum, öldürme niyetim olsaydı Türkan D’yi kameraların olmadığı bir yerde öldürürdüm. Olay sırasında Eda ve Ela beni görüp engellemeye çalıştı. Ben yeniden de beni gördükleri ve bildikleri halde Abdullah D’nin yanına hastaneye gittim. Bu nedenle karakolda, savcılıkta sağlıklı tabir veremedim. Ne söz verdiğimi bilmiyorum. Türkan, eşim ve bana küfredince kendimi kaybettim.”

Hakkı E’nin eşi Güllü E. de maktul Türkan D. ile akraba olduklarını ve Biga’daki iki başka çiftlikte çalıştıklarını söyledi.

Türkan D. ile haklarında berbat kelamlar söylediği için eskisi üzere konuşmadıklarını belirterek, şu tabirleri kullandı:

“Olay gecesi eşimin Türkan D’nin meskenine gittiğini bilmiyordum. Kümeste çalışıyor diye biliyordum. Meskene geldiğinde parmakları kanıyordu. Sorduğumda parmağını kümes kapısına sıkıştırdığını söyledi. Üzerindeki kıyafetleri makineye atıp duşa girdi. Telefon geldi. Sorduğumda eşim Türkan’ın hastaneye kaldırıldığını söyledi. Eşim meskenden çıkarken Türkan’ın kendisine bıçakla saldırdığını söyledi, olayın detayını öğrenemeden meskenden ayrıldı. Sonra jandarma gelip beni karakola götürdü. Jandarma konutta arama yaptı. Eşimin Türkan D’yi öldürdüğünü karakolda öğrendim.”

Duruşmada kimi şahitler ile taraf avukatlarının beyanları da alındı.

Savcı mütalaasında sanığın cezasında indirim istemedi

Mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, sanığın hiçbir hafifletici neden ve indirim sebebi uygulanmaksızın “canavarca hisle ve eziyet ederek bir bayanı öldürme” hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpusunu istedi.

Mahkeme heyeti, beyanların alınması sonrası sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 27 Şubat’a erteledi.

Türkan D’nin ailesinin avukatı İlayda Kocabaş, duruşma çıkışında gazetecilere, sanığın maktulü tasarlayarak öldürdüğünü belirterek, “Zira sanık bu cinayeti işlerken gündüz gidip keşif yapmış. Akşam maktulün eşini takip etmiş, meskende olmadığından emin olmuş. Daha sonra maktulün olduğu meskene üzerinde bıçakla, hazırlıklı olarak gelerek Türkan D’yi katletmiştir. Bizler bugün ikinci duruşmada birebir beyanlarımızı tekrarladık.” dedi.

Olayın geçmişi;

Biga ilçesine bağlı Kanibey köyünde, 27 Mayıs’ta, bir tavuk çiftliğinde çalışan Hakkı E. ile akrabası olduğu belirtilen Abdullah D’nin eşi Türkan D. ortasında tartışma çıkmıştı.

Hakkı E’nin kürekle başına vurarak ağır yaraladığı öne sürülen Türkan D, kaldırıldığı hastanede ölmüştü.

Yakalanan Hakkı E, çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince tutuklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir