Mevlid Kandili ne zaman, hangi gün? (2022 Diyanet Mevlid Kandili tarihi)

2022 Mevlid Kandili tarihi için sorgulamalar sürüyor. Rebiülevvel ayının 11. gününe denk gelen Mevlid Kandili tarihi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2022 dini takvimiyle birlikte belirli oldu. Pekala, Mevlid Kandili ne vakit, hangi gün?

MEVLİD KANDİLİ NE VAKİT?

Mevlid kandili tarihi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2022 yılı dini takvimiyle birlikte muhakkak oldu.

Buna nazaran; Mevlid Kandili bu yıl 7 Ekim 2022 Cuma günü idrak edilecek.

MEVLİD KANDİLİ’NİN DEĞERİ NEDİR?

‘Doğum, doğum yeri ve doğum vakti’ manalarına gelen mevlid sözü, peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in doğumunu anlatmak için kullanılıyor.

”Mevlid-i Nebi” olarak da anılan ve Türkiye’de Mevlid Kandili olarak bilinen gece, Müslüman alemi için büyük kıymet taşıyor.

Son peygamber Hz. Muhammed’in doğumunu anmak için düzenlenen merasimler, tarihte birinci sefer Mısır’da Fatımiler periyodunda başladı. Çok geçmeden Eyyubiler tarafından da benimsenen kutlama programlarında çeşitli merasimler ve şenlikler yapıldı.

Mevlid merasimleri daha sonra İslam dünyasında yaygınlık kazanarak günümüze kadar devam etti. Esasen Hz. Muhammed’in doğum yıl dönümü için başlayan mevlid merasimi giderek, Kadir, Mi’rac, Regaib ve Berat gecelerinde yahut sünnet, evlenme, mevt, zelzele üzere kıymetli olaylar vesilesiyle yapılmaya başlandı ve toplumsal gelenekte yer alan kıymetli bir dini-kültürel öge oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir