Muharrem İnce’den katılacağı etkinliği iptal eden rektörlüğe tepki: Babanın dükkanı mı burası?

Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce, öğrenciler tarafından davet edildiği aktifliğin rektörlükçe iptal edilmesi üzerine Haliç Üniversitesi’nin yerleşkesi önünde basın açıklaması yaptı. İnce açıklamasında, “Bu yasakçı zihniyeti kınamak için aktifliği iptal etmelerine karşın kapının önüne kadar geldim. Çocuklar, evlatlarım; ben sözümü tuttum lakin kendini iktidar partisinin vilayet lideri zanneden rektör, aktifliğinizi iptal etmiş” dedi. 

Memleket Partisi önderi İnce, Haliç Üniversitesi Atatürkçü Niyet Kulübü üyeleri tarafından öğrencilerle buluşmak üzere üniversiteye davet edildiğini belirtti. 5 Kasım’da düzenlenecek olan aktifliğin hazırlıkları yapıldığı sırada, üniversite rektörlüğü tarafından aktifliğin iptal edildiği duyurulduğunu kaydeden Muharrem İnce, üniversitenin Sütlüce yerleşkesi önüne geldi. İnce öğrencilerle basın açıklaması yaptı. 

Rektörlükçe iptal edilen aktiflikle alakalı seçimin yaklaşması münasebet gösterildiğini söz eden Muharrem İnce, “Seçim yaklaşmış, politikler gelmeyecekmiş. Bu türlü bir şey olabilir mi? AK Parti devrinde, üniversite hem konuşmuyor hem de konuşturmuyor. Rektör, AK Parti’nin İstanbul vilayet Lideri değil ki. Beyoğlu ilçe lideri da değil. Buraya her siyasi partiden insan gelir. Gençlerle buluşur. Çocuklar özgürce sorularını sorar. Konuşmacı da yanıtlar. Üniversite özgürlüğün ve çağdaşlığın merkezidir.  

Bu yasakçı ve korkak zihniyet bu türlü. Ben öğrencilere kelam vermiştim, “geleceğim” demiştim.  Kapının önüne kadar geldim. Zorla içeriye girecek halim de yok. Biz, sıkıntımızı anlatmak istiyoruz. Ekonomiyi, eğitimi, üniversiteleri konuşmak istiyoruz. Mültecileri, sığınmacıları nasıl göndereceğimizi konuşmak istiyoruz. Özgürlüğü, demokrasiyi, hukuk devletini konuşmak istiyoruz. Yasakladım, kimsin sen, babanın dükkanı mı burası?” dedi.

İnce, “Bundan 4 sene evvel, en yüksek ikinci oyu almış bir adam. 15,5 milyon insanın oyunu almış. 5 devir art geriye milletvekili seçilmiş, yasalar çerçevesinde kurulmuş bir siyasi partinin genel lideri, gidip üniversitede, gençlerle buluşamıyor ve konuşamıyor. Her siyasi partinin temsilcisi gelebilmelidir. Bu yasakçı zihniyeti kınamak için aktifliği iptal etmelerine karşın kapının önüne kadar geldim. Çocuklar, evlatlarım, ben sözümü tuttum fakat kendini iktidar partisinin vilayet lideri zanneden rektör, aktifliğinizi iptal etmiş. Size istediğiniz vakit dışarıda bir salon tutalım. Gelin, istediğinizi soruları sorun” diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir