Liselilerin ürettiği ödüllü elektrikli aracında seri üretim hedefi

Manisa Organize Sanayi Bölgesi Mesleksel ve Teknik Anadolu (MOSTEM) Lisesi öğrencileri, ulaşımda kullanılan araçların karbon salınımını azaltmak gayesiyle alternatif ve pak güç ile çalışarak etrafa hassas araba üretmek için çalışma başlattı. 12 öğrenci ve 8 öğretmen, 9 aylık çalışmanın akabinde tasarladıkları arabası üretti. Tüm modüllerin öğrenciler tarafından üretildiği büsbütün yerli arabaya, TÜBİTAK tarafından Kocaeli’deki ‘TOSFED Körfez Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda ‘Teknofest 2022 Görsel Tasarım’ mükafatı verildi. Sanayi kuruluşları, ‘görsel tasarım’ kategorisi şampiyonu elektrikli arabası incelemek için okula gelmeye başladı. Arabası yerinde inceleyen endüstriciler, araçta seri üretime geçilmesini hedefliyor.

İLÇE ULUSAL EĞİTİM MÜDÜRÜ, DİREKSİYONA GEÇTİ

Yarışmadan ödül alarak dönen öğrenciler ise ürettikleri aracın geliştirilmesi için çalışmalara başladı. Yunusemre İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş da okulu ziyaret ederek, öğrencileri tebrik etti. Direksiyona geçen Demirtaş, arabanın üretiminde emeği geçen öğrenciler, öğretmenler ve okul müdürü Mehmet Ali Özfiliz’e teşekkür etti.

Aracın danışmanlarından Manisa MOSTEM Lisesi elektrik öğretmeni Ali Osman Alak, “9 aylık süreçte bu aracı öğrencilerimiz tasarlayıp tüm modüllerine kadar hepsini yaptı. Bu süreçte hem öğrenci hem de öğretmenler çok şey öğrendi. Birinci sefer Kocaeli’de katıldığımız yarışta görsel tasarım mükafatı alarak, müsabakayı muvaffakiyetle tamamladık. Aracımızda 2,5 wattlık motor, 50 amperlik bataryamız mevcut. Olağanda 80 kilometre sürate kadar çıkabiliyor fakat öğrencilerimiz güvenliği açısında 60 kilometre sürate kadar ayarladık. Birebir vakitte aracımızla ortalama 200 kilometre yol alabiliyoruz. Kendi uğraşımızla bilhassa de öğrencilerimiz ürettiği için mutluyuz” dedi.

Öğrencilerden Yavuz Ünsal da ürettikleri araç ile ‘görsel tasarım’ mükafatı aldıkları için memnun olduklarını, aracı geliştirmek ismine çalışmaları hızlandırdıklarını söyledi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir