Mustafa Hakkı Yeşil Kütüphanesi dijital ortamda

KÜTAHYA (İGFA) – Hayata geçirdiği uygulamalarla örnek olan Kütahya Belediyesi, bir yeniliği daha uygulamaya koydu. Kütahya’nın yetiştirdiği en değerli isimlerden biri olan Mustafa Hakkı Yeşil’in kendi birikimiyle meydana getirdiği ve Kütahya Belediyesi’ne bağışladığı özel kütüphanesindeki yapıtlardan oluşan Mustafa Hakkı Yeşil Kütüphanesi, Belediye Lideri Prof. Dr. Alim Işık’ın projesi kapsamında dijital ortama aktarıldı.

Tarih, edebiyat ve toplumsal bilimler alanlarında bir “İhtisas Kütüphanesi” özelliği taşıyan kütüphanemiz, Müracaat Kitapları, Osmanlıca-Türkçe Matbu Eserler, Yazma Eserler, Osmanlıca-Türkçe Vadeli Yayınlar ve Mustafa Hakkı Yeşil Özel Arşivi olmak üzere 5 farklı kısımdan oluşuyor.

Belediye Lideri Prof. Dr. Alim Işık da birbirinden değerli yapıtların ve evrakların bulunduğu Mustafa Hakkı Yeşil Kütüphanesi’ne dijital ortamda kayıt oldu ve yapıtları inceledi. Ecdadımızın bıraktığı yapıtların gelecek nesillere aktarılmasını önemsediklerini söz eden Lider Işık, Mustafa Hakkı Yeşil üzere bir pahanın sayesinde bu yapıtları hemşehrilerimizle ve araştırmacılarla buluşturmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Böylesine bedelli ve az bulunan arşivin vaktin tesirlerinden ötürü yıpranıp yok olmasının önüne geçilmesi, korunup saklanarak gelecek nesillere aktarılabilmesi için teknolojiden faydalanıp dijitalleşme süreçleri hayata geçiriliyor. Kütahya Belediyesi de sahip olduğu bu değerli kütüphanenin gelecek kuşaklara taşınması ismine Mustafa Hakkı Yeşil Kütüphanesi koleksiyonunda bulunan “El Yazması ve Osmanlıca Vadeli Yayınlar” dijital ortama aktarıldı ve internet üzerinden hizmete sunuldu.

Gerçekleştirilen proje ile 3 aylık mühlet içerisinde Mustafa Hakkı Yeşil Kütüphanesi koleksiyonunda bulunan “El Yazması ve Osmanlıca Müddetli Yayınlar” dijital ortama aktarıldı. Proje kapsamında, 688 adet el yazması eser, 293 bin sayfalık Osmanlıca gazete ve mecmua dijital ortama aktarılarak bilim insanlarının, hemşehrilerimizin ve araştırmacıların hizmetine sunuldu.

Hizmeti kullanmak isteyenler https://kutuphane.kutahya.bel.tr adresinden kayıt olup kaynaklara ulaşabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir