Mustafa Kutlu’nun 75 yılı kitap oldu

Mustafa Kutlu’nun 75 yıllık hayatında yaşanmışlıklarını, yayın hayatına girişini ve müelliflik serüvenini belgeleyen Üç Konuşma İki Albüm kitabı Dergah Yayınları’ndan çıktı.

Üç röportaj ve iki albümden oluşan kitaptaki albümlerden biri birinci mektep günlerinden itibaren artarak devam eden ilgisiyle son yıllarda çizdiği fotoğraflardan oluşuyor.

Hayatının kıymetli kesitlerinden oluşan ikinci albümdeki fotoğraflar ise Kutlu’nun biyografisini süslüyor. Kendisi kaleme aldığı biyografisinde, Erzincan’da dünyaya gelmesinden, müelliflik hayatına ve İstanbul’a uzanan yolu ayrıntılıca anlatıyor.

İlk tayin yeri Tunceli Lisesi’nde edebiyat öğretmeni olarak misyon aldığını belirten müellif, misyona başlar başlamaz evvel kilitli olan okul kütüphanesini açarak çeşitli yayınevlerinden kitaplar getirdiğini söylüyor. Kutlu, “Spor Salonu damından akmış ve parkeler patlamıştı. Tamir ettirip, bir basket kadrosu ve akabinde bir de futbol ekibi kurulmasına öncülük ettim. Salonun sahnesinde Orhan Kemal’in 72. Koğuş isimli yapıtını oynadık” diyerek yeni mezun bir öğretmenin ufkunun çok ötesinde ortaya koyduğu işleri anlatıyor.

YAZILARINDAN EVVEL RESMİ BASILDI 

“Fikir ve Sanatta Hareket” mecmuasını çıkaran Ezel Erverdi’yle 54 yıllık dostluğunun başlangıç öyküsünden de kelam eden müellif, Hareket mecmuasının 28. sayısının kapağında birinci evvel Kutlu’nun çizdiği bir fotoğraf, 29. sayıda ise birinci öyküsü ‘O’ yayınlanıyor. Kutlu, “Artık ‘Hareket’ ailesine katılmıştım” diyerek anlatıyor bunu. 1972 yılında tayini İstanbul’a çıkan müellifin içinde Hareket, Dergah, Yeni Şafak olan macerası da başlamış oldu.

ERENLER’E SIKÇA UĞRARDIK 

Kutlu’nun kaleme aldığı iyilik bildirisiyle başlayan kitabın ‘Üç Konuşma’ kısmı müellifle yapılan üç söyleşiye yer veriyor. Birincisi “Kişisel Olanı Anlatırken Dahi Toplumsal Yarayı Görmek İsterim” başlığıyla 2001 yılında yayınlanan Fatma Barbarosoğlu imzalı bir röportaj. İkincisi Feridun Andaç’ın “Mustafa Kutlu ile Dünden Bugüne” başlıklı hayatından kesitler aktardığı 2002 yılında yayınlanan söyleşi. Sonuncusu ise İlyas Dirin’in “Mustafa Kutlu ile Öykücülüğü Üzerine” başlıklı 1999 yılında yayınlanan geniş bir röportaj.

Dirin’in “Peki Mustafa Kutlu nasıl çalışır, nasıl müellif?” sorusuna Müellifler Birliği’nden Derviş Aile Çay Bahçesi’ne çeşitli yerleri sayan Kutlu, “Bir orta Erenler’e sıkça uğrardık. O yetmiş seksen kişilik kalabalıktan kaynaklanan o uğultular bana ninni üzere geliyordu. Yalnız bu türlü yerlerde tanıdık birisi rastlarsa onunla ilgilenmek icap ediyor” diyerek yazı yazdığı yerleri birer birer anlatıyor.

Dergah Yayınları’nın Mustafa Kutlu’nun 75 yaşına armağan olarak yayınladığı bu eser sayısız kitap yazan ve kuşaklara taraf veren bir muharririn hayatını günümüze taşıyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir