RTÜK üyesi Taşçı: TRT, ırkçılık ve mezhep ayrımcılığı yapan yazarına soruşturma açmalı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi İlhan Taşcı, TRT World müelliflerinden Tallha Abdulrazaq’ın, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Alevi” başlıklı görüntüsü hakkındaki yorumunun kabahat oluşturduğunu belirtti. Taşçı, “TRT; ırkçılık, mezhep ayrımcılığı, kin ve nefret kışkırtıcılığı yapan bu zat hakkında beklemeden soruşturma başlatmalıdır” dedi.

ABDULRAZAQ: SULTAN SELİM’İN ANISI MEZHEBİNİZİ İKTİDARDAN UZAK TUTSUN

ANKA Haber Ajansı’nın haberine nazaran, TRT World müellifi akademisyen Tallha Abdulrazaq, Kemal Kılıçdaroğlu’nun kelam konusu görüntüsünü, İngilizce olarak “Sultan Selim’in anısı mezhebinizi iktidardan uzak tutsun. Amin” sözüyle Twitter hesabından paylaştı.

Abdulrazaq, kendisine gelen reaksiyonların akabinde “Alıntılarımdaki Kemalist pislikler, daha çok ağlayın. Siz katletmez, azap yapmaz, öldürmezsiniz. Sonra da ırkçı Arap aykırısı iftiralar atarken ‘nefret söylemi’ diye ağlayamazsınız” biçiminde paylaşım yaptı.

TAŞÇI: SORUŞTURMA AÇILMALI

RTÜK üyesi İlhan Taşcı, TRT’nin kamu kuruluşu olduğuna dikkat çekerek yaşananlara reaksiyon gösterdi.

TRT’nin soruşturma açması gerektiğini belirten Taşçı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “84 milyonun vergileriyle kamu yayıncılığı yapması gereken TRT; ırkçılık, mezhep ayrımcılığı, kin ve nefret kışkırtıcılığı yapan bu zat hakkında beklemeden soruşturma başlatmalıdır” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir