Sağlık çalışanlarını hedef gösteren imamla ilgili yeni gelişme!

Cuma hutbesinde Konya Kent Hastanesi’nde silahlı atak sonucu katledilen Tabip Ekrem Karakaya’nın vefatının akabinde tabiplerin tüm yurtta iş bırakmasına reaksiyon göstererek, “Dün hastanelerin hiçbir tanesi misyon yapamadı. Bu, tabiplerin daha fazla öldürülmesini getirir, tahriktir” diyen imam Ahmet Gür ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı.

AÇIĞA ALINDI

Bu sözlerin nedeniyle imam hakkında soruşturma başlatılmıştı. 8 Temmuz’da medyaya yansayan imgelerin akabinde o imam açığa alındı.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Konya Valiliği’nin soruşturmayı sürdürdüğü öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Konya’nın Selçuklu ilçesi Bosna Hersek Mahallesi Kayalar Camii’nde, Cuma hutbesinde Konya Kent Hastanesi’nde silahlı hücum sonucu katledilen Hekim Ekrem Karakaya’nın vefatının akabinde hekimlerin tüm yurtta iş bırakmasına imam Ahmet Gür reaksiyon göstermişti.

“Dün hastanelerin hiçbir tanesi vazife yapamadı. Bu, tabiplerin daha fazla öldürülmesini getirir, tahriktir” diyen imam Gür hakkında Konya Valiliğince araştırma ve soruşturma başlatıldığı duyurulmuştu. Valilik tarafından yapılan açıklamada şöyle denilmişti:

“08.07.2022 tarihinde medyaya yansıyan ve mescitte söylendiği anlaşılan doktorlara/sağlık hizmetine ait tabirlerle ilgili olarak, misyonlu imam hakkında araştırma/soruşturma başlatılmıştır.”

BİR SORUŞTURMA DA DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI’NDAN

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca da, Konya’da Cuma hutbesinde tabiplerin iş bırakmasına reaksiyon gösteren imam Ahmet Gür hakkında soruşturma başlatıldığı açıklanmıştı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Bazı toplumsal medya mecralarında, Konya vilayetimizde vazife yapan bir imamın, cami mihrabından sıhhat çalışanlarına yönelik yakışıksız kelamlar sarf ettiği sav edilen manzaralarla ilgili olarak Başkanlığımız tarafından derhal soruşturma başlatılmış olup bir müfettişimiz Konya vilayetimize gönderilmiştir” denilmişti.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NDAN RESEN SORUŞTURMA

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı ise, imam Ahmet Gür hakkında resen soruşturma başlatıldığını duyurmuştu. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, “Basın yayın kuruluşlarında yer alan ‘Konya’da cami imamı, hutbede tabipleri amaç aldı: ‘Sen olsan öldürmez misin, dövmez misin’ haberine bahis olayla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca resen soruşturma başlatılmıştır. Olayın tüm istikametleri ile aydınlatılması için Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturmanın titizlikle yürütüldüğü, soruşturmanın safahatı ve sonucu hakkında bilgi verileceği hususu, Kamuoyuna hürmetle duyurulur” açıklaması yapılmıştı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir