Sakarya’nın güven erleri oldular

SAKARYA (İGFA) – Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın yayımladığı yıllık rapora nazaran, yılda toplam 7 bin 545 yangına müdahale ve kurtarma operasyonu düzenleyen gruplar, vatandaşların can ve mal kaybını tedbire noktasında hayati rol oynadı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, 2023 yılında gerçekleştirilen faaliyetlere dair detaylı bir rapor yayınladı. Kentin huzuru ve güvenliği için azami uğraş vefedakârlık gösteren itfaiye erleri, yangın söndürme, kurtarma çalışmaları ve trafik kazaları başta olmak üzere en kritik olaylara dakikalar içerisinde müdahale etti. Çalışmalar sonucunda milyonlarca liralık maddi hasarın önüne geçen gruplar, vatandaşların can ve mal kaybını tedbire noktasında da hayati bir rol oynadı

7 BİN 545 OLAYA MÜDAHALE EDİLDİ

Geride bıraktığımız 2023 yılında toplam 7 bin 545 yangına müdahale ve kurtarma operasyonu düzenleyen gruplar,çeşitli nedenlerle çıkan 3 bin 593 yangına anında müdahale etti. Bununla birlikte bin 852’si hayvan kurtarma operasyonu olmak üzere 3 bin 575 kurtarma hizmeti ve dönem boyunca Karadeniz kıyılarında 377 vatandaşa kurtarma hizmeti verildi. Tüm bunlarla birlikte Büyükşehir itfaiyesi yıl boyunca toplamda 344 temelsiz ihbar aldı.

Kurtarma ve müdahale çalışmalarındaki muvaffakiyetlerini her alanda çok taraflı olarak sürdüren Büyükşehir itfaiyesi, çalışmalar kapsamında 765 kişi ile 26 yangın eğitimi, 199 şahsa 3 eğitim semineri, 663 şahsa 663 hizmet içi eğitim ve 10 bin 530 bireyle 96 yangın tatbikat eğitimi gerçekleştirildi. Ayrıyeten 2023 yılında İtfaiye daire Başkanlığı ve Merkez İtfaiye Küme Amirliği’ne 2 bin 990 kişi tarafından 50 farklı seyahat düzenlendi.

Eğitimlerin yanı sıra denetlemeler de yıl uzunluğu aralıksız olarak devam etti. Bin 383 işyeri denetleme, 714 adet işyerine yangın güvenlik raporu düzenleme ve 60 proje görüşü ile esnaf ve vatandaşın yaşayacağı sıkıntılara karşı tedbirler alındı.

Büyükşehir İtfaiye Teşkilatı, özverili çalışmalarının bir öteki örneğini ise 6 Şubat Kahramanmaraş Depremi’nde ortaya koydu. 11 vilayette gerçekleşen ve büyük yıkıma sebep olan zelzelede bölgeye birinci ulaşan takım olan arama kurtarma timleri, enkaz altın 50’ye yakın yaralı vatandaşı kurtarmayı başardı. Günlerce dinlenmeden, uyumadan fedakarca çalışma yürüten gruplar bölgedeki çalışmalarda değerli rol oynadı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Teşkilatı olarak, geride bıraktığımız 2023 yılında sorumluluk şuuruyla yangın söndürme, kurtarma çalışmaları, trafik kazaları, yangın eğitimleri ve tatbikatları ile iş yeri kontrolleri başta olmak üzere çalışmalarımızı çok taraflı olarak sürdürdük. Önceliğimizin insan hayatı olduğu ve bu şuurla hareket ettiğimiz çalışmalarımızda, gerek kentimiz gerekse ülkemizin farklı vilayetlerinde gerçekleşen olaylara acilen müdahalede bulunduk. Tüm alanlarda itfaiye erlerimizin özverili ve profesyonel çalışmaları bugüne dek olduğu üzere bundan sonraki süreçte de aralıksız olarak devam edecektir. Bu vesile ile yapılan çalışmada bizleri gururlandıran tüm itfaiye erlerimize teşekkür ediyor, şehadete yürüyen Yusuf Durgut kardeşimizi rahmetle anıyoruz” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir