Sarıkamış Asboğa Gölü’nde turizm 12 aya yayılacak

Türkiye’nin kıymetli kış turizm merkezlerinden Kars’ın Sarıkamış ilçesinde turizmin 12 aya yayılması gayesiyle Asboğa Gölü projelendirme çalışması başlatıldı.

Yer altından çıkan doğal kaynak sularıyla oluşan Asboğa Gölü, Sarıkamış ilçe merkezine 11 kilometre uzaklıkta ve 2007 metre rakımda bulunuyor.

Yaklaşık 13 bin 800 metrekarelik alana sahip olan ve doğal hoşluğu ile öne çıkan göl; ördek, angıt, balıkçıl üzere kuşlara barınma imkanı sunuyor.

Asboğa Gölü’nün turizme kazandırmak için göl alanında incelemede bulunan Sarıkamış Liseliler Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı Lideri Dağlar Özügüç, AA muhabirine, bölgenin turizm potansiyelini daha üst düzeylere çıkarmak ve 12 aya yaymak emeliyle çeşitli proje çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Özügüç, Asboğa Gölü’nün bozulmadan korunduğunu belirterek “Gölün topoğrafyasını çok beğendim, biz Sarıkamış‘ta turizmi 12 aya yayma projesi doğrultusunda burada su sporları yaparak yaz turizmini teşvik için tesisler kurmaya çalışacağız. Şu anda projelendiriyoruz, yakın bir vakitte bu faaliyetimizi gerçekleştireceğiz. Daha sonra finansmanını sağladıktan sonra burada tesisler kuracağız.” dedi.

Gölün etraf düzenlemesinin yanı sıra taş ve ahşap kullanılarak toplumsal tesislerin yapılması üzere birçok proje hazırladıklarını anlatan Özügüç şunları kaydetti:

“Tabiattan bulduğumuz taş ve ahşapla burada binalar yapılacak, kanolar, kayıklar ile su sporları yapılabilecek. Böylece Sarıkamış turizmine çok büyük katkılar elde ederiz, yazın boş kalan oteller de büsbütün dolar. Burası çok hoş bir yer, tek noksanı ağaç yok. Burayı çok acil ağaçlandıracağız. Sonra hızla projelerimizi teker teker gerçekleştirip burayı Artvin’deki Karagöl üzere ihya edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir