Ticaret Bakanı’ndan zincir market açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, zincir marketlerdeki fiyat artışı savlarını ait olarak “Piyasa şartları içinde, özgür piyasa prensiplerine alışılmamış davrandıkları yerde, mevzuatın el verdiği ölçüde idari ve cezai yaptırımları uyguluyoruz” dedi.

Muş, AKP Meclis Küme toplantısında gazetecilerin MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin küme toplantısında lisana getirdiği “sürekli artırım yapan zincir marketlerin, FETÖ ile irtibat ve münasebetinin titizlikle araştırılması” biçimindeki kelamlarının hatırlatılması ve “Bu mevzuda rastgele bir inceleme yürütüyor musunuz?” sorusu üzerine mevzuyu rekabet hukuku açısından denetlediklerini, Rekabet Kurulu’nun 6 zincir markete yaklaşık 2,7 milyar lira para cezası verdiğini hatırlattı.

Bu devir içinde yürüttükleri kontrollerin de bulunduğunu belirten Muş, “Piyasa şartları içinde, hür piyasa prensiplerine karşıt davrandıkları yerde, mevzuatın el verdiği ölçüde idari ve cezai yaptırımları uyguluyoruz. Ticaret Bakanlığı olarak şu an yaptığımız uygulamalar bunlar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir