Türk Bilim Heyeti Antarktika’ya ayak bastı

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü uyumunda gerçekleşmekte olan 7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’n katılan takım, kıtaya ulaşmak için İstanbul’dan güneye gerçek 103 enlem geçerek, yorucu ve heyecan verici bir seyahat sürecini geride bıraktı.

İstanbul’dan 30 Ocak’ta Brezilya Sao Paulo’ya olan birinci uçuşlarıyla seyahatlerine başlayan 24 kişilik bilim heyeti, yaklaşık 22 saatlik 4 farklı uçak seyahati sonrası 13 bin 800 kilometre yol kat ederek 3 günün sonunda 2 ton civarında teknik ekipman ile Antarktika King George Adası’na vardı.

Sefer takımı, Antarktika Etraf Muhafaza Protokolü uyarınca kıtaya lokal olmayan canlıların taşınmasını engellemek için kıymetli önlemler aldı. Kıtaya uçmadan evvel bütün valiz ve kıyafetlerini muhtemel kalıntılar için dikkatle denetim eden takım, Antarktika King George’ta uçaktan inerken botlarını dezenfektan solüsyonda temizleyerek beyaz kıtaya ulaştı.

18 PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞACAKLAR

TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü Müdürü ve 7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Koordinatörü Prof. Dr. Burcu Özsoy, İstanbul’dan çıktıktan 68 saat sonra 62 güney enleminde bulunan Antarktika King George Adası’na vardıklarını söz ederek, “Çok yorulduk fakat başardık. Takımımız hazır ve sağlam, tüm eşyalarımızla bir arada Antarktika’ya indik ve birazdan gemimize transfer olacağız. Evvel kara yoluyla, sonra botlarla gemimize ulaşmış olacağız.” dedi.

Seferde 19 Türk ve 3 de yabancı bilim beşerinin olacağı bilgisini veren Prof. Dr. Özsoy, “18 farklı proje icra edeceğiz. Bunun yanı sıra TÜBİTAK 2204-C Lise öğrencileri Kutup Araştırmaları Projeleri Yarışı daveti kapsamında TEKNOFEST’de ilan edilen 3 liseli birincimiz Antarktika’ya bizimle intikal etti. Tabiatta çözünebilen plastik projelerini test edebilecekler. Daima bir arada bilim istasyonlarını ziyaret edeceğiz ve buralardaki laboratuvarlara gideceğiz. Bu tıpkı vakitte öğrencilerimize yabancı bilim insanları ile tanışma fırsatı sağlayacak.” sözlerini kullandı.

Özsoy, yer bilimlerinden fiziki bilimlere, toplumsal bilimlerden hayat bilimlerine kadar çok geniş yelpazede projeler gerçekleştireceklerinin altını çizerek, “Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Harita Genel Müdürlüğü bizimle olacak. Her sene yapmış oldukları ve aslında ölçüm istasyonlarının topladığı dataları alıp, yeni bilgilerin toplanabilmesi için tüm hazırlıkları gerçekleştirebilecekler. Bununla birlikte yeniden bizim gözlemleme çalışmalarını yapmış olduğumuz bilhassa Horseshoe Adası’nda bulunan göllerin korunması ismine bilgilerin toplanması çalışmasını gerçekleştireceğiz. Global Uydu Pozisyonlandırma istasyonlarımızdan yıl uzunluğu toplanan datalar alıp meteoroloji istasyonumuzun denetimlerini sağlayacağız. Buzullarla ilgili çalışmalar yapıp ekosistem ve yer bilimleri dahil olmak üzere 18 projeyi icra etmek için şu an Antarktika’dayız.” formunda konuştu.

BİLİMSEL MECMUALARDA YAYINLANACAK

Türkiye’nin Antarktika Antlaşmalar Sistemi’nde danışman ülke statüsü kazanabilmesi emeliyle her yıl sistemli olarak bilim seferlerinin gerçekleştirilmesi ve yapılacak araştırmaların milletlerarası bilimsel mecmualarda yayınlanarak dünya literatürüne katkı sağlanması büyük değer arz ediyor. Araştırmacılar, bu doğrultuda yapacakları çalışmalar ile Türkiye’nin memleketler arası görünürlüğüne de katkıda bulunacak.
TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Programı Başkanlığınca (BİDEB) düzenlenen 2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışı birincileri de ‘Kutup Okyanuslarındaki Mikroplastik Kirliliğini Önlemek için Yerli ve Ulusal Biyoplastik Gereç Üretimi’ isimli projeleri ile ilgili King George Adası’na bulunan Şili’ye ilişkin Escudero Üssü’nde çalışmalar yapacak.

Bu ortada, 7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi takımına, Beyaz Kıta’ya ulaşmadan evvelki durakları olan Şili’nin Santiago Havalimanı Comodoro Arturo Merino Benitez’de Türkiye Cumhuriyeti Santiago Büyükelçisi Gülcan Akoğuz da katıldı. Ayrıyeten Ekvador ve Kolombiya ile yapılan iş birlikleri kapsamında 3 yabancı bilim insanı da projelerini gerçekleştirmek üzere gruba iştirak etti.

TÜBİTAK, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Harita Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Anadolu Ajansı, araştırma enstitüleri ve üniversitelerden araştırmacılardan oluşan grup, King George Adası açıklarında bulunan ve 30 günden fazla sürmesi beklenen çalışmalarını gerçekleştirecekleri Şili bayraklı Betanzos isimli 80 metrelik araştırma gemisine botlar ile geçiş yaptı.

Bilim heyetinin, bir haftalık gemi seyri ile Antarktika’daki Türk Araştırma Kampı’nın bulunduğu Horseshoe Adası’na ulaşması bekleniyor. AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir