ABD ‘bedelini öder’ diyerek uyarmıştı… Kuzey Kore’den flaş Putin hamlesi

Dünyanın gözü kulağı aylardır Ukrayna’dan gelen haberlerde.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in emri ile geçtiğimiz yılın Şubat ayında başlayan savaş Ukrayna’nın doğu bölgelerinde son hız devam ediyor.

Bir müddettir Ukrayna ordusunun taarruzuna karşı savunma konumuna geçen Rusya pek çok bölgede direnişini sürdürürken Moskova’nın Kuzey Kore’den silah satın alacağı argümanı dünyanın bir numaralı gündemi olmaya devam ediyor.

ABD’nin Kuzey Kore’yi maksat alarak ‘bedelini öderler’ ikazına karşın beklenen adım atıldı.

Rusya’nın işgalinin birinci 18 ayında, Ukrayna ordusu çoğunlukla savunma durumundaydı. Lakin bu yaz Ukrayna, Batı’nın verdiği milyarlarca dolarlık silahların da dayanağıyla akına geçti… (Fotoğraf: AFP)

Güney Kore basınında çıkan haberlere göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Vladivostok’ta Putin ile silah muahedesini masaya yatıracağı görüşme öncesinde lüks zırhlı treniyle Rusya’ya yanlışsız yola çıktı.

Dong-A Ilbo gazetesi trenin Rusya’ya yanlışsız yola çıktığını ve Salı günü erken saatlerde sonu geçmesinin beklendiğini bildirdi.

YTN ise kimliğini belirtmediği bir Güney Koreli hükümet yetkilisine dayandırdığı haberinde Kim’in treninin kuzeydoğu hudut bölgesine yanlışsız ilerlediğinin belirlendiği bilgisine yer verdi.

Aynı yetkili, Kim’in çarşamba günü Putin ile bir tepe düzenleyebileceğini söyledi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan savaşta Rusya’nın hükümran bir ulusa saldıran taraf olduğunu hatırlattı ve şu tabirleri kullanmıştı; ‘Kışa girerken tahıl silolarına ve büyük kentlerin ısıtma altyapılarına saldırmak, çağdaş hükümran bir ulusa ilişkin toprakları fethetmeye çalışmak için savaş alanında kullanılmak üzere Rusya’ya silah sağlamak Kuzey Kore’ye pek âlâ yansımayacak. Memleketler arası toplumda bunun bedelini ödeyecekler.’

KREMLİN TEZLERİ REDDETMEDİ

Kremlin, iki önderin bir ortaya geleceğine yönelik tez hakkında yorum yapmayı reddetti ve iki başkan ortasındaki potansiyel direkt görüşmelere ait raporlar hakkında ‘söyleyecek hiçbir şeyi olmadığını’ vurguladı.

RUS HEYET KUZEY KORE’YE GİTMİŞTİ

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve beraberindeki heyet 1950-1953 yılları ortasında süren Kore Savaşı’nın sona erişinin kutlandığı ‘Zafer Günü’ vesilesiyle geçtiğimiz Temmuz’da Kuzey Kore’ye gitmişti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ve Şoygu’nun ulusal savunma ve güvenlik alanındaki ikili sıkıntılar ve bölgesel ve milletlerarası güvenlik hususlarında görüş alışverişinde bulunduğu ve fikir birliğine vardığı tabir edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir