Bakan Soylu, Düzce’yi ziyaret etti: Milletimizin en ufak bir şey ödemesine gerek yok; biz her şeyi üstleneceğiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sarsıntı bölgesi Düzce’de, “Şu anda spor salonlarımızın hepsi açık. Bütün yemek araçlarımız, birebir vakitte fırınlarımız, lokantalarımız, hiçbir şey konusunda milletimizin en ufak bir şey ödemesine de gerek yok. Biz, her şeyi üstleneceğiz. Kâfi ki bu travma geçsin” dedi.

Süleyman Soylu, 5.9 büyüklüğünde sarsıntıyla sarsılan Düzce’deki son duruma ait bugün akşam saatlerinde açıklama yaptı. Soylu, şöyle konuştu:

“Biz her şeyi üstleneceğiz, kâfi ki bu travma geçsin”

“Kızılay’ından AFAD’ına, belediyelerimize kadar bütün kurumlar ellerinden geleni yapıyorlar. Hasar tespitleri yapılıyor, yapılmaya devam edecek. Bize Sayın Cumhurbaşkanımızın şöyle bir talimatı var: ‘Buradan çıktığımız vakit kimsenin zihninde zelzelede yaşadığı travma kalmamalı. Hem milletimizin birbirine şefkati hem devletimizin birbirine şefkati kalmalı. Birebir vakitte eksiklikler ne varsa giderilmeli.’ Biz de bunu sağlamaya çalışıyoruz. Biz, güçlü bir devlete mensubuz.

Bu gece bir tasa elbette ki var, olacak. Zira sabaha karşı büyük bir endişe yaşandı. Şu anda Çilimli’den Cumayeri’ne kadar, yani Gölyaka’dan Düzce merkeze kadar çadırlarımız kuruldu, kurulmaya da devam edecek. Kim istiyorsa da ona yardımcı oluyoruz. Milletimizden eksik bırakacağımız hiçbir şeyimiz kelam konusu olmaz. Şu anda spor salonlarımızın hepsi açık. Bütün yemek araçlarımız, birebir vakitte fırınlarımız, lokantalarımız, hiçbir şey konusunda milletimizin en ufak bir şey ödemesine de gerek yok. Biz her şeyi üstleneceğiz. Kâfi ki bu travma geçsin.

“Yüzde 75-80’i yenilenmiş bir yapı stoğuyla karşı karşıyayız”

Çünkü 1999’da, gerçekten herkesle konuştuğumuzda, ‘tekrar o günler gelir mi’ diye telaş ettiğimiz bir durum kelam konusuydu. Ağır bir travmaydı, büyük bir sarsıntıydı. Türkiye, orada elde ettiği deneyimlerle, orda attığı adımlarla gerçekten büyük işler yaptı. Yüzde 75-80’i yenilenmiş bir yapı stoğuyla karşı karşıyayız. Bu, bizim için örnektir hem kentsel dönüşüm hem yenilenme açısından hem bu yapı stoğunun yeni olması açısından. Demek ki yapılınca oluyor. Zelzele oluyor lakin değerli olan burada can kaybıyla karşılaşmamamız ve bütün grupların anında müdahalesi.   

“Türkiye’de bugün 28 bin toplanma alanı var”

Biz, afet bölgesindeyiz. Bunu kabul edeceğiz. Bir saat sonra sarsıntının olmayacağını kimse taahhüt edemez. Biz, riskleri belirleyeceğiz ve ona nazaran önlemler alacağız. Milletimize de bu afetle karşı karşıya kaldığı vakit hangi hayat kurtarıcı adımları atması gerektiğini söylemek zorundayız. Türkiye’de bugün 28 bin toplanma alanı var. Kamu binalarında kayda paha bir hasar yok. Ufak tefek çatlaklar bulunuyor. Riskli bulunan binalarla ilgili Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’mız tespitlerini yapıyor.”

Soylu, “Bazı kamu kurumları hasar gördü. Gölyaka Devlet Hastanesi şu an çalışıyor mu? Buna ait bilgi verir misiniz” sorusuna şu formda cevap verdi:

“Kamu binalarıyla ilgili tespitler yapıldı. Kamu binalarında şu anda kayda kıymet bir hasar yok. Ufak tefek sıva çatlakları üzere şeyleri arkadaşlar birinci andan itibaren tespit etmeye başladılar. Aslında riskli binalarla ilgili Etraf Şehircilik Bakanlığı’mız, AFAD grupları gerekli tespitleri yapıyorlar. Şayet bir riskli bina kelam mevzusuysa elbette o riskli binaya girmemek, riskli binadaki gerekli tespitleri yapmak ve onunla ilgili adımları atma da bu sürecin içerisindedir.” (ANKA)  

Düzce’de 6.0 büyüklüğünde zelzele: İstanbul ve etraf vilayetlerde de hissedildi: 93 yaralı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir