CHP’li Ali Mahir Başarır’dan İGA’nın kira bedelinin ertelenmesine sert tepki: ‘Bu ülke bu kadar zengin mi?’

CHP Mersin Milletvekili Ali Uzman Başarır, bugün TBMM KİT Komisyonu’nda Cengiz ve Kalyon şirketlerinden oluşan İGA’nın Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne (DHMİ) ödemesi gereken toplam 1 milyar 195 milyon Euro’luk kira bedelinin yapılan ek protokolle 2043 yılına ertelenmesini eleştirdi. Başarır, şunları söyledi:

“Geçen hafta elimize geçen evraklar bizi epeyce üzdü. Biliyorsunuz ki Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik açıdan en zahmetli periyotlarından birini yaşıyoruz. Milyonlarca insan icrada. Birçok çiftçinin, esnafın banka kredileri ertelenmiyor. Covid-19 periyodunda ısrarla söyledik, garanti vermiş olduğumuz otoyollardan, köprülerden araç geçmiyor ve öngörülmeyen bir durum var. Gelin ‘bu garantilere indirim yapılsın, ortadan kaldırılsın’ dedik fakat kuruşu kuruşuna parayı aldılar. Yapmış olduğunuz bu protokolle, İstanbul Havaalanı’nın 2019, 2020 ve 2021 kira bedelleri 1 milyar 195 milyon euro tutuyor. Bu kira bedelleri 2043 yılına kadar ertelendi bakın. Sayın bakan pandemi sürecinde yani 2020 Mart’ta ‘belki bir müddet zorlayıcı sebep münasebetiyle kiraları erteleyebiliriz’ dedi lakin bu protokol 2018 yılında yapılmış sayın genel müdür. Ne hakla kimin parasını, ne için ertelediğinizi ben milletim ismine öğrenmek istiyorum sayın genel müdür. Nitekim bu kadar paramız varsa neden ek bütçe için Meclis’te Plan ve Bütçe Komitesi perşembe günü toplanıyor?

“CENGİZ VE KALYON ŞİRKETLERİNİN ORTAKLIĞI”

İGA nedir? Cengiz ve Kalyon şirketlerinin paydaşlığı. Yani devletle İstanbul Havalimanı’nın işletmesini alan şirket, ihaleye giren şirket. Siz İGA’da İcra Konseyi Başkanlığı yaptınız mı? Siz artık DHMİ’de genel müdürlük vazifesini yürütüyorsunuz.

“EK PROTOKOLE İMZA ATIYOR OĞLUNU İGA’DA İŞE SOKUYOR!”

Kim bu genel müdür? Funda Ocak. Bu hanımefendi birinci olarak bu erteleme protokolünü imzalıyor. Sonra oğlu İGA’da üst seviye yönetici olarak işe giriyor ve bu bayan emekli olduktan sonra bununla da yetinmeyerek danışmanlık şirketi kuruyor. Sabiha Gökçen’den bu şirketlere kadar büyük ölçüde faturalar kesiyor. Yani 84 milyonun hakkını koruyacak genel müdürün bu işlerle ne işi olur? Bakın, ben sizi suçlamak istemiyorum lakin İGA’da icra şurası lideri olan bir kişinin daha sonra DHMİ’de genel müdür olması ne kadar etik? Mukaveleyi yapan iki taraf da tıpkı. Bunu sormak 84 milyonun ismine benim hakkım. Bu insanların, bu halkın hakkını kim savunacak? 22 milyar TL ertelenmiş. Funda Hanım’ın oğlu orada yönetici, siz eski icra heyeti lideri olarak buradasınız.

“22 MİLYAR TL ERTELENMİŞ”

Cengiz, Kalyon İnşaat devleti birlikte mi yönetiyor? Sayın Genel Müdür, siz 24 Temmuz 2019 Cumhurbaşkanlığı kararıyla atandınız. Ben bunu gerçek bulmuyorum, ben size hakaret etmek için söylemiyorum bunu ancak bunlar yanlış. Orada tarafsız, sahiden DHMİ’de yetişen biri olsa tahminen İGA ile aykırı düşecek. Siz İGA ile ne kadar makus olabilirsiniz? Ne kadar zıt düşebilirsiniz? Siz İGA’ya nerede hayır diyebilirsiniz? Oranın icra konseyi lideriydiniz, artık DHMİ’nin genel müdürüsünüz. Bugün 22 milyar TL 2043 yılına ertelenmiş. Ne olur söyleyin bu kadar varlıklı miyiz? O vakit niçin ek bütçe geliyor?

“VER İHALEYİ İGA’YA, ONUN İCRA LİDERİNİ DHMİ’YE GENEL MÜDÜR YAP”

Ben isterdim ki buraya Ulaştırma ve Altyapı Bakanı gelsin. Onlar karşılık versin bunlara. Eminim sizlere de bir yerlerden talimat geliyor. Ben bu talimatları veren beşerlerle muhatap olmak istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir. Ver ihaleyi Cengiz’e,  onun icra liderini DHMİ’ye genel müdür yap. Sonra 22 milyarı ertele. Ne hoş dünya bu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir