Fransa’da siyasi partilerin ‘Rusya’dan finansman alıp almadığının incelenmesi’ talep edildi

Fransa’da sekiz milletvekilli, “ülkedeki siyasi partilerden Rusya’dan finansman alan olup olmadığının araştırılması” için Ulusal Meclis’te soruşturma komitesi açılmasını istedi.

Ulusal basındaki haberlere nazaran iktidar partisi Rönesans mensubu sekiz milletvekili, Fransa Meclis Lideri Yael Braun-Pivet‘e dün bir mektup iletti. Milletvekilleri, mektupta “Fransa’daki siyasi partilerden Rusya’dan finansman alan olup olmadığının araştırılması” için mecliste soruşturma komitesi açılmasını talep etti.

Rus finansmanından faydalanmış partiler varsa ortaya çıkarılması talep edilen mektupta, ülkenin önde gelen birkaç siyasi parti önderinin Rusya lehine benimsediği tavırlara, seçim kampanyası için alınan lakin halihazırda ödenmemiş kredilere ve eski Fransız milletvekili ve bakanların Rus şirketlerine atanması vurgulandı.

Amerika Birleşik Devletleri(ABD) istihbaratının bu ay kapalılığını kaldırdığı dokümanda, Rusya’nın 2014’ten bu yana etkisini artırmak ve seçimleri etkilemek için farklı ülkelerdeki siyasi partilere yüz milyonlarca euro para aktardığı argüman ediliyor.(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir