Jorge Jesus’tan Onyekuru itirafı

Spor Toto Harika Lig’in 3. haftasında Fenerbahçe meskeninde Adana Demirspor’u 4-2 mağlup etti. Karşılaşmanın akabinde basın toplantısında açıklamalarda bulunan Fenerbahçe Teknik Yöneticisi Jorge Jesus, hoş bir maç izleme fırsatı elde ettiklerini tabir ederek, “Rakibimiz benim Türkiye’ye geldiğimden itibaren karşılaştığım en güçlü ekipti. Bu kadroya karşı düzgün organize olmamız gerekiyordu ve o denli olduk. Oyuncularımı ve taraftarları tebrik ediyorum. Yapmamız gereken şey yolumuza devam etmek” halinde konuştu.

“İnsanların ne düşündüğüne nazaran değil, grubun durumuna nazaran karar veriyorum”

Onyekuru’nun karşısında Osayi’nin forma giymemesi hakkındaki soruya karşılık veren Jesus, “Rakibimizin kanadında oynayan Onyekuru çok hızlı bir oyuncu. Karşısına kimi koyarsanız koyun bunu kullanacaktır. Kim olursa olsun o çok çabuk bir oyuncu. Bu şekil kıyaslamaların daha müspet yapılmasını düşünüyorum. 3 günde bir maç yapıyoruz. Rakibimiz 1 haftadır bizi bekliyor. Sıkışık fikstürde olduğumuz için her maçta 5, 6, 7 oyuncu değiştirmemiz gerekiyor. Bu bizim ekibimizin kalitesini gösteriyor, onlara duyduğum itimadı gösteriyor. Her maçta o maç için en düzgün tercih hangisiyse onu yapmaya çalışıyorum. İnsanların ne düşündüğüne nazaran değil grubun durumuna nazaran karar veriyorum” dedi.

“Onyekuru ile ortamızda hoş bir konuşma geçti”

Müsabaka içerisinde Onyekuru ile ortasında gerçekleşen diyaloğa değinen Portekizli Teknik Adam, “O an maçın içindeki anları konuştuk. Onu uzun vakittir tanıyorum. Belçika’da oynadığı vakit ben Sporting Lizbon’u çalıştırırken onu almak istemiştik, alamamıştık. O anda maçın içerisinde olan şeyleri konuştuk, hoş bir konuşma geçti aramızda” tabirlerini kullandı.

“Fenerbahçe’nin Avrupa’da itibarını tekrardan kazanması gerekiyor”

Takımda her mevkide birden fazla alternatifi olmasıyla ilgili soruya yanıt veren Jesus, “Bir antrenör için bu durum dezavantaj değil. Elinizde çok fazla kaliteli oyuncunun olması her vakit bir avantajdır. 3 günde bir maç yapıyoruz ve Türkiye’de 3 günde maç yapan bir grup sayısı az. Şayet Avrupa’da sıralamanızı geliştirmek istiyorsanız, Avrupa Ligi’nde puanlar almanız gerekiyor. Kümelere kalırsak 4. torbadan katılacağız ve güçlü rakipler olacak. Fenerbahçe’nin Avrupa’daki itibarını tekrardan kazanması gerekiyor. Daha evvel Fenerbahçe benim Benfica’da çalıştığım devirde UEFA’da yarı final oynamıştı. Birebir itibarı tekrar kazanması gerekiyor. Takımınız derin olmalı ki rotasyon yapabilmelisiniz” diye konuştu.

“Dünyada hiçbir ekip defansif olarak düzgün organize olmadan maç kazanamaz”

Rakiplerinin ön bölgede kaliteli oyuncuları olduğunu söyleyen Jorge Jesus, “Hepsi ulusal gruplarında oynayan oyuncular. Birinci yarıda savunma manasında ıstırap yaşadığımızı düşünmüyorum. 3-0’dan sonra kadroda biraz konsantrasyon kaybı oldu. Maçın sonunda Fenerbahçe kazandı. Dünyada hiçbir kadro defansif olarak yeterli organize olmadan maç kazanamaz. Fenerbahçe’de oynadığı maçları kazanıyor” dedi.

“Fenerbahçe taraftarı geride olduğumuz vakitlerde da itici güç olmalı”

Müsabakanın son anlarında taraftarların Fenerbahçeli oyuncular paslaşırken vermiş olduğu yansılarla ilgili konuşan Jorge Jesus, “Belirtmiş olduğumuz üzere taraftarlar galibiyet hasebiyle memnundu. Bu bütün dünyada diyemesem de her yerde karşımıza çıkacak görünüm. Taraftarları da anlamam ve hürmet duymam gerekiyor. Rakibe de hürmet duymak için bu türlü bir şey yaptım. Fenerbahçe taraftarı bizim için büyük bir itici güç. Kazandığımız vakit çok değerli bir güç oluyorlar. Şimdi mağlup olmadık ancak geride olduğumuz vakitlerde da taraftar itici güç olmalı” formunda konuştu.

“13 gol attık ve ofansif manada kalitemizi gösteriyoruz”

Takımın ofans performansına değinen deneyimli teknik adam, “Türkiye Ligi’nde 3 maç oynadık ve 13 gol attık. Bu da ofansif olarak kalitemizi gösteriyor. Lakin biz bu bahiste gelişmeye devam edeceğiz. Hafta hafta performansımız gelişiyor, üzerine koyuyoruz. Bugün Pedro da vardı onu riske etmek istemedim . O da katıldığında kalite katacak. Ekibin defansif performansına dikkat çekmek istiyorum. Lemos bilhassa çok düzgün bir performans sergiledi. Uygulamak istediğimiz fikirleri oturttukça daha da gelişeceğiz. Hem set atakta hem kontra atakta oynayacak oyuncularımız var” dedi.

“Hakem performansını tebrik ediyorum”

Hakemlerle ilgili konuşan Jesus, “Hakem ekibini tebrik etmek istiyorum. Hem teknik, hem disiplin manasında çok uygunlardı. VAR irtibatları da çok güzeldi. Gösterdikleri kırmızı kart, penaltı kararı doğruydu. Maçın kıymetli anlarında çok güzel, çok hakikat kararlar verdiler” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir