Togg ve Tesla siber dolandırıcıların ağında!

İSTANBUL (İGFA) – Geçtiğimiz haftalarda hem Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi (TOGG) kuralı ön siparişlerini açmış hem de Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla, Türkiye’de ön ödemeli satışlara başlamıştı. Ağır ilgiyle karşılanan bu iki gelişme sonrası elektrikli araba sahibi olmak isteyenlerin aracısız bir formda ön ödeme yaparak kuraya katılması ya da sipariş vermesi siber dolandırıcıların da ilgisini çekti.

Otomobil sahibi olmak isteyen vatandaşları kandırmak için bir dizi dolandırıcılık prosedürü uygulandığını belirten Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, ön ödemeli süreçlerde bilhassa geçersiz internet sitelerinin kullanıldığını söyleyerek resmi temaslardan bilgi aldıktan sonra süreç yaptığınızdan emin olun ikazında bulundu.

Ön ödemelerin yepyeni site yerine kendi hesaplarına yapılması için siber dolandırıcıların, başta geçersiz internet siteleri olmak üzere SMS, toplumsal medya reklamları ve e-postaları kullandığını belirten Akkoyunlu, elektrikli araba almak isteyen vatandaşları siber dolandırıcılıklara karşı uyardı.

MARKALARIN İSİMLERİNİ VE LOGOLARINI KULLANIYORLAR

Siber dolandırıcıların gündemi epey uygun bir halde takip ederek çok uygun rol oynadıklarını ve araba markalarının isimlerinin ve logolarının kullanıldığı geçersiz SMS’ler, toplumsal medya reklamları, internet siteleri ve e-postalar ile ön sipariş yahut kura iştirak ödemesi yapmak isteyen saf vatandaşları kandırabildiğini belirten Alev Akkoyunlu, “Bazı kolay kurallara uyarak ve sevdiklerinizi bilgilendirerek bu çeşit dolandırıcılıkların kurbanı olmaktan kurtulabilirsiniz” dedi.

Alev Akkoyunlu, online ön ödemeli araba siparişi gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken öbür noktaları ise şöyle sıraladı:

1. Bir SMS, toplumsal medya reklamı, internet sitesi ve e-postanın içeriğinde araba markasının logolarının olması, her vakit yasal olduğu manasına gelmez.

2. Size gönderilen bir belgenin PDF yahut resmi evrak üzere görünmesi, o evrakın nitekim markadan geldiği göstermez.

3. Dolandırıcılık e-postası sizden sadece iletiyi yanıtlamanızı istese bile kişiyi tanımıyorsanız yanıtlamayın. Teklif gerçek olamayacak kadar düzgünse ve size sunduğu ödül gösterdiğiniz uğraştan epeyce büyükse, katiyen bir oltalama e-postasıdır.

4. Birden fazla resmi kaynaktan bilgi sahibi olmaya çalışın ve bilgileri markanın web sitesine girerek denetim edin.

5. Bu cins ataklardan korunmak istiyorsanız, tüm aygıtlarınızda sizi kimlik avı dolandırıcılığı ve berbat maksatlı yazılımlardan koruyabilecek bir güvenlik tahlili kullanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir