Meslek liselerinden tarihi rekor: Son 5 yılda gelirleri 10 kat arttı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’de mesleksel eğitim alanında yaşanan dönüşümün gelişmiş dünya ülkelerine de örnek olduğunu vurgulayarak “İş gücü piyasasının muhtaçlık duyduğu nitelikli insan potansiyelini yetiştiren bir mesleksel eğitim sistemimiz var. 28 Şubat sürecinde katsayı uygulamaları üzere toplumsal mühendislik projeleriyle yapılan müdahaleler, meslek liselerinin prestij kaybına uğramasına yol açmıştı. Mesleksel eğitim alanında ihtilal niteliğinde yaptığımız düzenlemeler sayesinde Türkiye’deki mesleksel eğitim modeli artık gelişmiş ülkelere de ilham kaynağı oluyor. Mesleksel eğitimden sorumlu Bakan Yardımcısı olarak vazifeye başladığım tarihten sonra bu alanda gerçekleştirdiğimiz dönüşümlerle bir vakitler kimsenin kapısının önünden geçmek istemediği meslek liseleri, artık yüzde 1’lik muvaffakiyet diliminden öğrenci almaya başladı ve döner sermaye kapsamında elde ettikleri gelirden ülke iktisadına katkı sağlayan bir yapıya dönüştü” formunda konuştu.

GELİR 2 MİLYAR 357 MİLYON 755 BİN LİRAYA YÜKSELDİ
Bakan Özer, mesleksel ve teknik eğitimde eğitim – üretim – istihdam kapsamında öğrencilerin gerçek üretim ortamlarında yaparak ve üreterek öğrenmelerini sağlamak gayesiyle okulların döner sermaye işletmelerindeki üretim faaliyetlerini her vakit desteklediklerini belirterek “Meslek liselerimiz, döner sermaye kapsamında 2017’de elde ettiği 215 milyon 268 bin liralık geliri son beş yılda yüzde 995 artışla 2022 sonu prestijiyle 2 milyar 357 milyon 755 bin liraya yükseltti. Böylelikle tarihî bir rekor elde etti. Bu süreçte emeği geçen vilayet ve ilçe müdürlerimize, okul yöneticilerimize, öğretmen ve öğrencilerimize, katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Meslek liselerinin yaptıkları üretimden son beş yılda değerli oranda gelir elde edildiğini kaydeden Özer şu bilgileri paylaştı: “Döner sermaye işletmesi olan mesleksel ve teknik eğitim kurumlarımızın 2017 yıl sonu prestijiyle elde ettiği gelir toplamı, 215 bin 268 bin liraydı. 2018 yılında bu oran yüzde 15 artışla 248 milyon 608 bin, 2019 yılında yüzde 43 artışla 356 milyon 435 bin, 2020 yılında yüzde 41 artışla 503 milyon 197 bin liraya ulaştı. 2021 yıl sonu prestijiyle yüzde 131 artışla 1 milyar 162 milyon 574 bin liraya ulaşan toplam gelir, 2022 yılının sonunda yüzde 102 artışla 2 milyar 357 milyon 755 bin liraya yükseldi.”

ÖĞRENCİLER GELİRDEN 110 MİLYON LİRA HİSSE ALDI
Bakan Özer, döner sermaye kapsamında elde edilen bu gelirden öğrenci ve öğretmenlerin de yararlandığına dikkati çekerek “Bu üretimden birebir vakitte hem öğrencilerimiz hem de öğretmenlerimiz hisse alıyor. Bu kapsamda elde edilen bu gelirden 2022 yılında öğrencilerimiz 110 milyon 552 bin, öğretmenlerimiz de 235 milyon 898 bin lira olmak üzere toplam 346 milyon 450 bin lira hisse aldılar” bilgisini paylaştı.

GELİRİNİ EN FAZLA ARTIRAN BİRİNCİ BEŞ İL
Mesleki ve teknik eğitim kurumlarının döner sermaye işletmesi kapsamında 2022 yılında üretimden en fazla gelir elde eden birinci beş ili açıklayan Özer, “Gelirini 272 milyon 683 bine yükselten İstanbul, birinci; Ankara, 259 milyon gelirle ikinci sırada yer aldı. Gelirini 208 milyon liraya yükselten Gaziantep üçüncü, Bursa 143 milyon lirayla dördüncü, Konya ise gelirini 92 milyon 500 bin liraya yükselterek beşinci sırada yer aldı” dedi.

GELİRİNİ EN FAZLA ARTIRAN BİRİNCİ ÜÇ OKUL
Bakan Özer, bu devirde döner sermaye işletmesi kapsamında en fazla gelir elde eden birinci üç okulun ise sırasıyla Ankara Beypazarı Fatih Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, Bursa Osmangazi Tophane Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, Gaziantep Şehitkamil Şehit Serdal Şakır Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, Gaziantep Şehitkamil Beylerbeyi Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi olduğunu söyledi.
Döner sermaye işletmesi kapsamında en fazla gelir elde eden birinci beş alan ise sırasıyla “yiyecek içecek hizmetleri, mobilya ve iç yer tasarımı, metal teknolojisi, konaklama ve seyahat hizmetleri, elektrik elektronik teknolojisi” alanları oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir