Ümit Özat’ın babası hayatını kaybetti

Bir devir Fenerbahçe kaptanlığı yapan eski futbolcu ve teknik yönetici Ümit Özat’ın acı günü…

Özat’ın bir müddettir tedavi gören babası hayatını kaybetti.

Twitter hesabından paylaşım yapan Ümit Özat, “Maalesef babamızı, canımızı kaybettik. Acımız taze. Bu süreçte bize takviye olan tüm dostlara teşekkür ederiz. Cenaze bilgilerini önümüzdeki saatlerde paylaşacağız…” tabirlerini kullandı.

Fenerbahçe’de ismini tarihe yazdırmış olan Ümit Özat, tıpkı vakitte ulusal grupların da en değerli oyuncularından biriydi. Günümüzde başarılı bir teknik yönetici olarak da ön plana çıkan Ümit Özat, bilhassa hırsı ve azmiyle futbol hayatında dikkatleri üzerine çekiyordu.

Ümit Özat hangi gruplarda oynadı?

Futbol mesleğine Ankara’da başlayan ve Gençlerbirliği grubu altyapısında devam eden Ümit Özat, akabinde kısa bir müddet içerisinde A kadroya çıktı. Gösterdiği başarılı performans ve istikrar ile birlikte 1995-2000 yılları ortasında Gençlerbirliği formasını terletti. Ayrıyeten bu devirde Gençlerbirliği ile 4 Avrupa kupasına çıktı. 2001-2002 döneminde evvel Bursa’ya transfer olan Ümit Özat, daha sonra buradan Fenerbahçe’ye gitti. Birinci başlarda ön libero olarak oynayan oyuncu, daha sonra sol bek mevkiine geçti.

2007 yılına kadar istikrarlı biçimde Fenerbahçe’de oynayan Ümit Özat, daha sonra Christoph Daum’un grubu olan Almanya’nın Köln grubuna transfer oldu ve burada kaptanlık yaptı. Lakin yaşadığı kimi sıhhat problemleri sebebiyle futbolu bırakmak zorunda kaldı.

Özellikle teknik yönetici başarısıyla son periyotlarda dikkatleri üzerine toplayan Ümit Özat, Fenerbahçe ve Almanya’daki başarılı performanslarının yanı sıra, A ulusal kadroda da futbolculuk periyodunda kıymetli muvaffakiyetler gösterdi. Dirençli ve güçlü olmasının yanı sıra, yeteneği ve hırsı ile istikrarlı bir oyuncu olarak ön plana çıkıyordu.

Ümit Özat’ın Ulusal Ekip kariyeri

Ümit Özat toplamda 53 kez ulusal kadroya çağrıldı. Bunlardan 12’sini U21 grubunda sürdürdü. A Ulusal Grup formasını ise 41 sefer giydi ve 2 tane de gol attı. O periyot A ulusal grubunda vazgeçilmezleri ortasında yer alıyordu. Bilhassa defanstaki hem libero hem de sol bek olarak açığı kapatan en değerli isimlerden biriydi. Bu sebepten ötürü ulusal grupta istikrarlı halde birinci 11’de yer alan bir oyuncu olarak da öne çıkıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir