Van Gogh tablosuna zarar veren Eko-aktivistlere hapis cezası

24 yaşındaki Emily Brocklebank ve 22 yaşındaki Louis McKechnie, salı günü açıklanan kararla 21 gün mahpus cezası aldı.

Bölge Yargıcı Neeta Minhas, van Gogh’un ‘Çiçek Açan Şeftali’ tablosunu çevreleyen 18. yüzyıldan kalma çerçevenin, kalıcı ziyan gördüğünü açıkladı.

Brocklebank ve McKechnie, eylül ayında Londra’daki Courtauld’a girdiklerinde van Gogh’un ‘Çiçek Açan Şeftali’ tablosunu çevreleyen 18. yüzyıldan kalma çerçeveye kendilerini yapıştırmıştı.

Savcı Francesca Cociani, mahkemede “Geride büyük ölçüde yapıştırıcı kalmış ve çerçevenin yaldızlarına sızmış solvent alanları vardı. Ayrıyeten çerçevenin birtakım kısımları düşmüştü” dedi.

Çerçeveye 2 bin 426 dolar kıymetinde hasara neden olduğu için, Brocklebank’a 21 gün mahpus cezası verildi, altı ay ertelendi ve elektronik monitör takması gereken altı haftalık sokağa çıkma yasağı verildi.

İngiltere Premier Lig’de Everton ile Newcastle United ortasında oynanan bir maç sırasında kendisini kale direğine kabloyla bağladığı için altı haftalık mahpus cezasını çekmekte olan McKechnie’nin cezası 3 hafta daha uzadı.

Brocklebank mahkemeye, yapıştırıcının “fazla ziyan vereceğini” düşünmediğini ve bir tabiat aşığı olarak van Gogh’un protestolarını onaylayacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir