Alman hava yolu şirketi Lufthansa, grev nedeniyle 800 uçuşu iptal etti

Alman hava yolu şirketi Lufthansa’dan yapılan açıklamada şirketin cuma günü -yarın- yapılacak 800 uçuşu iptal etmek zorunda kaldığı bildirildi. Karar 130 bin yolcuyu etkileyecek.

Reuters’ın haberine nazaran çarşamba günü pilotları temsil eden ‘The Vereinigung Cockpit (VC)’ sendikasından yapılan açıklamada, fiyat artırımında mutabakata varılamaması üzerine pilotların bir günlük iş bırakma aksiyonu yapacağı söylendi. Sendika, 5 bin üyesi için yıllık yüzde 5.5 maaş artırımı talep ediyor.

Lufthansa sözcüsü yaptığı açıklamada, “En kısa vakitte pazarlıklara geri dönmeyi umut ediyoruz. Lakin sendikanın talep ettiği fiyatı karşılayamayız” dedi. Lufthansa bu yıl daha evvel güvenlik vazifelileri ve yer çalışanıyla de artırım konusunda anlaşamamış ve iş bırakma hareketleri düzenlenmişti.

Lufthansa’nın insan kaynaklarından sorumlu idare şurası üyesi Michael Niggemann, aksiyonun akıl almaz olduğunu söyledi ve hava yolunun ‘gayet yeterli ve adil’ teklifini savundu. Şirket, 18 ay içinde iki evreli olarak yansıtılacak biçimde toplam aylık 900 euro artırım teklif etmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir